fredag, 01 april 2011 09:28

Tidaholmsutställning flyttad till 2012

639798_Popup_129399825386863750

Det kommer fortfarande vara en mindre utsällning i sommar, men man kommer ha en större utställning nästa år. Tidaholms museum skriver så här på sin sida:

Vår kommande utställning ERROL - mer känd som Eddie Meduza växer. Vi har nu fått tillgång till så mycket material att vi väljer att flytta fram utställningen ett helt år. Vår ursprungliga idé var att berätta om Errols tid i Tidaholm i en ganska liten utställning. Nu, tack vare det omfattande materialet, väljer vi  att försöka gestalta och omfatta hela hans liv i en stor utställning sommaren 2012. Vi vill lyfta fram hans musikalitet, hans uppväxt och den sorg som kan anas bakom fasaden Eddie meduza.

e-postadressen Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

Enligt eddiemeduza.se söker man specifikt efter följande material:

* Kassettband 1 & 2 i originalutgåva
* Originalbanden innan Eddie återutgav sina kassetter med nya konvolut från Palten
* Hela serien av fyllekalasen
* Tidningar med Eddie-artiklar
* Hårvattenflaskan som Eddie sålde i början av sin karriär
* Instrument från Errols studio
* Bilder på Eddie från olika spelningar
* Eller nått annat kul som kan vara spännande att visa på utstllningen

Lägg till kommentar

Kommentarer

Då skall jag försöka komma iaf nästa år!
Citera
Då kanske det svenska folket förstår sej på ironin,och riktig musik d.v.s rock'n roll.
Det fanns bara en Eddie Meduza.
Men musiken dör inte.
Citera
Tråkigt att den flyttas, men om det är för att de ska jobba mer med den så är det bara goda nyheter.
Citera
Men det är ju bra att dom vill satsa på en större utställning så den blir rejäl i stället. Och så blir det ju en perfekt anledning att sorga att det var 10 år sen han gick bort.
Citera

Nyheter